Electric Wheelchair Conversion Kit
- 24 inch electric wheelchair kit
- BLDC geared wheel hub motor
- Smart drive system
- Simple Wheelchair Drive System
Electric Wheelchair Conversion Kit
24 inch electric wheelchair motor kit

key Technical Parameter:
Brake mode | Electromagnetic brake |
| Battery | 10Ah ,Lithium battery |
| Rated voltage | 24V |
| Rated power | 200W |
| Maximum torque | 70N.M |
| Climbing ability | ≤12 ° |
| No-load speed | 200±10rpm/min |
| reduction ratio | 1:09 |
| spoke wheel ring tires | Optional |
No-load current | <1A |
| Operating current | <4A |
| Weight | 110Kg |
| locked rotor current | 45A |
package size | 23.5*26*39.5cm |
| 74*38*68cm +spoke |
our service :
1.OEM and ODM available for us
2.100% inspection of each process of production
3.100% QC inspection before delivery 4.Sample manufacture and Mould Development
5.Free repair within 2 years and you only need to pay the freight
6.If you receive the goods which is defective not your problem, that we can replacement with new one for you (when you receive the goods within 5 days and you can contact with our staff)
7. After sending,we will track the products for you once every two days,until you receive the products.When you got the goods,test them, and give me a feedback.If you have any questions about the products,contact us,we will offer the solve way for you.
Package :

Send Your Inquiry
Related products
- Wheelchair Motor
12 inch single shaft electromagnetic brake motor manufacturer
- Wheelchair Motor
8 inch electric wheelchair motor
- Fitness & Medical Equipment
electric wheelchair assist drive system







